Fotografija: Policijski službenici prvašiće će upoznati kako se trebaju ponašati na putu do škole/Foto: Ante Čizmić/CROPIX
Policijski službenici prvašiće će upoznati kako se trebaju ponašati na putu do škole/Foto: Ante Čizmić/CROPIX

U ponedjeljak na ulice BBŽ-a izlazi 897 prvašića, evo savjeta za roditelje i vozače

Policija će pojačano kontrolirati i tehničku ispravnost autobusa kojima se prevoze djeca, a u slučaju nepoštivanja propisanih uvjeta, protiv odgovornih osoba poduzimati će zakonom propisane mjere



Početkom nove školske godine i tijekom mjeseca rujna 2024. godine Policijska uprava bjelovarsko-bilogorska provodit će akciju "Poštujte naše znakove", usmjerenu na zaštitu djece u prometu i sprječavanje ugrožavanja njihovih života, osobito u prvim danima samostalnog sudjelovanja u prometu.

Na području Bjelovarsko-bilogorske županije prema podacima Ureda državne uprave u prve razrede 25 osnovnih škola ukupno je upisano 897 učenika u školsku godinu 2024./2025.

Zabrinjavajući trend

- Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske već niz godina poduzima brojne preventivno-represivne mjere i provodi aktivnosti, a sve kako bi zaštitili djecu u prometu. Njihovo poznavanje prometnih propisa ima veliku ulogu u povećanju sigurnosti cestovnog prometa, kao i podizanju prometne kulture općenito. Najpoznatija od svih aktivnosti je akcija „Poštujte naše znakove“. Da je ova akcija pokazala svoju punu opravdanost, govori podatak da se broj smrtno stradale i ozlijeđene djece na hrvatskim prometnicama od 1994. godine do sada znatno smanjio - poručuju iz PU bjelovarsko-bilogorske napominjući kako unatoč pozitivnim pomacima, unatrag deset godina, na hrvatskim prometnicama smrtno je stradalo 69 djece, a ozlijeđeno je njih 8453.

Smanjenje broja najtežih stradavanja je dobar podatak, pogotovo kada je riječ o djeci, no zabrinjava nešto drugo. Naime, struktura smrtno stradale djece prema svojstvu u kojem su sudjelovala u nesrećama, bitno se promijenila. Prije petnaestak godina djeca su najviše stradavala kao pješaci, a danas najviše stradavaju kao putnici u vozilima.

Nepropisno voze djecu

- Djeca su putnici najčešće u vozilima svojih roditelja ili najbližih osoba, s kojima bi trebala biti i najsigurnija, ali stvarnost je drugačija. Roditelji djecu nepropisno prevoze na prednjim sjedalima, sjede na stražnjim sjedalima nevezana ili se nalaze u neadekvatnim sjedalicama koja ne zadovoljavaju najosnovnije uvjete sigurnosti. To je problem na koji će se, između ostalog, i dalje usmjeravati preventivno i represivno djelovanje policije - ističu u PU bjelovarsko-bilogorskoj.

Tijekom prošle godine na cestama u Republici Hrvatskoj smrtno je stradalo jedanaestoro djece, dok je ove godine u istom razdoblju, u uvjetima povećanog i gušćeg prometa, smrtno stradalo troje djece. Djeca su najčešće stradavala kao putnici u vozilima, što nažalost govori i potvrđuje zabrinjavajući trend sve većeg broja djece svih uzrasta koja se u vozilima prevoze na neadekvatan način, unatoč današnjem velikom napretku pasivne sigurnosti u automobilima.

Niz aktivnosti

- Što se tiče statističkih pokazatelja na području Policijske uprave bjelovarsko- bilogorske u 2022. i 2023. godini nije bilo smrtnog stradavanja djece. No ove godine je jedno dijete smrtno stradalo, troje djece zadobilo teške tjelesne ozljede i to po jedno u svojstvu vozača, putnika i pješaka dok je desetero djece lakše ozlijeđeno od kojih su osmero bili putnici i dvoje kao pješaci - kažu u policiji dodajući kako će u sklopu operativno-preventivnih aktivnosti, PU bjelovarsko-bilogorska i policijske postaje na njezinom području provesti niz aktivnosti s ciljem da se naglasi značaj sigurnosti djece u prometu i da se u neposrednom kontaktu s policijom osjeti zajedništvo građana i policije.

Tako će se u dogovoru s predstavnicima odgojno-obrazovnih ustanova organizirati 20-minutna predavanja i razgovor u svim prvim razredima osnovnih škola s ciljem upoznavanja djece s temeljnim pravilima sigurnog sudjelovanja u prometu.

"Prometna učilica"

Ove će godine u suradnji s Nacionalnim programom sigurnosti cestovnog prometa biti osiguran prigodni promidžbeni materijal, tako da će svaki prvašić u našoj Županiji dobiti po jedan primjerak. Poslije predavanja djeci će se uručiti i raspoloživi promidžbeni materijali koji je osiguran u suradnji s jedinicama lokalne uprave i samouprave.

Prilikom posjete školi, policijski službenici upoznat će ravnatelje škola, nastavnike i djecu s mogućnošću korištenja web aplikacije za učenje i provjeru znanja iz prometnih propisa – „Prometna učilica“, koja je dostupna putem Interneta na adresi http://ucilica.skole.hr.

Nadalje, s ravnateljima osnovnih škola dogovoreno je da policijski službenici budu nazočni prvom roditeljskom sastanku učenika prvih razreda kako bi roditeljima u kratkom izlaganju izložili nekoliko najvažnijih poruka o sigurnom sudjelovanju njihove djece u prometu, kao i o obvezi korištenja sigurnosne sjedalice/postolja/pojasa prilikom prijevoza djece u vozilima.

Pregled prometnica

Osim toga, zajedno s tijelima jedinica lokalne i područne samouprave nadležnim za promet te tvrtkama nadležnim za održavanje prometnica, policijski službenici će obaviti pregled prometnica u blizini škola, i gdje je to potrebno, obnovit će se horizontalna i vertikalna prometna signalizacija.

Tijekom mjeseca rujna, svakodnevno, a posebno u vrijeme početka i završetka nastave, policijski službenici će pojačano obilaziti prilazne ceste, ulice i raskrižja u blizini škola, radi nesmetanog i što sigurnijeg dolaska i odlaska djece u i iz škole, a u vrijeme trajanja akcije angažirat će se i raspoložive školske prometne jedinice. Policijski službenici provodit će i pojačanu kontrolu kretanja vozila na prometnicama u zoni škola, a sankcionirat će se i sva nepropisna parkirana i zaustavljena vozila.

Policija će provoditi i pojačani nadzor tehničke ispravnosti autobusa kojima se prevoze djeca, a u slučaju nepoštivanja propisanih uvjeta protiv odgovornih osoba poduzimati zakonom propisane mjere iz nadležnosti policije.

Policija savjetuje

Kako bi djeca u prometu bila što sigurnija, policija roditeljima savjetuje:

1. prije početka školske godine razgovarajte s djetetom i objasnite što je to promet i poučite dijete o osnovama sigurnog sudjelovanja u prometu,

2.  prije početka školske godine odaberite najsigurniji put kojim će dijete pješice ići u školu. Put od kuće do škole treba obuhvaćati što manje opasnosti za djecu odnosno djeci treba pružati što veću sigurnost - put neka obavezno obuhvaća izrađene nogostupe i obilježene pješačke prijelaze,

3. prije početka školske godine, zajedno s djetetom više puta prošećite putem koji smatrate najsigurnijim, te tom prilikom djetetu objasnite kuda se kretati, kako sigurno prijeći cestu, što znače prometni znaci na koje nailazi, te što znače svjetla semafora ukoliko se na putu i oni nalaze,

4. važno je da djetetu objasnite da policijski službenici, ali i pripadnici jedinica prometne mladeži i školskih prometnih jedinica, koji u blizini škole reguliraju promet početkom i tijekom školske godine, su tu kako bi ga zaštitili i da ih uvijek može zamoliti za pomoć. Pritom mu objasnite i osnovne znakove kojima policijski službenici reguliraju promet,

5. ukoliko ćete dijete voziti automobilom u školu, a kod škole postoji parkiralište na koje imate pristup, uvijek na njemu pakirajte vozilo prije nego što dozvolite djetetu da izađe odnosno uđe u vozilo. Ukoliko parkirališta nema i morate se zaustaviti na kolniku, a zaustavljanje vozila je dozvoljeno, uvijek zaustavite vozilo na propisan način uz onaj rub ceste koji je bliži školi kako dijete ne bi moralo pretrčavati cestu,

6. vodite računa da dijete koje je niže od 150 cm u vozilu mora biti smješteno u dječjoj sjedalici ili postolju, te da mora biti vezano sigurnosnim pojasom, vodite računa da djeca tijekom sumraka i noćnih sati, kao i tijekom razdoblja smanjene vidljivosti (kišne i snježne oborine, magla) budu dodatno označena izvorom svjetlosti ili reflektirajućom materijom,

7. svakodnevno svojim pravilnim i sigurnim sudjelovanjem u prometu budite pozitivan uzor svom djetetu.

Dojavite policiji prekršaje

- Molimo sve sudionike u prometu da poštuju prometne propise, a osobito vozače pozivamo na oprez, odnosno da u te dane obrate posebno pozornost na djecu u zonama škola i na njihovom putu od kuće do škole, kako bismo na taj način svi zajedno doprinijeli sigurnijem sudjelovanju djece u prometu - apeliraju iz PU bjelovarsko-bilogorske i podsjećaju da je u zonama svih osnovnih škola brzina kretanja vozila ograničena na 40 km/h.

Vodite računa da djeca ne znaju ili nedovoljno znaju prometne propise, zbog čega zaustavite vozilo i djeci dajte znak rukom da mogu sigurno preko ceste.

- Isto tako, pozivamo sve građane da policiji dojave sve prometne prekršaje koje uoče u zonama škola, kao i eventualne nedostatke u prometnoj signalizaciji i okolišu koji mogu ugroziti sigurnost djece.

Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!