U sustavu socijalne skrbi nije lako raditi niti kada su normalni uvjeti i zaposlenicima treba dati podršku i potporu/Foto: Željko Puhovski/CROPIX
U sustavu socijalne skrbi nije lako raditi niti kada su normalni uvjeti i zaposlenicima treba dati podršku i potporu/Foto: Željko Puhovski/CROPIX
ALARMATNO STANJE

U domovima za starije dosad umrlo 278 ljudi, zaraženo 1636 korisnika

Zastupnici u Hrvatskom saboru upozorili su u četvrtak na težak položaj korisnika i zaposlenika u domovima za starije zahtijevajući da im se omogući promjena organizacije rada

U sustavu socijalne skrbi umrlo je 278 korisnika, a trenutno je zaraženo njih 1636 i 557 radnika. Stoga su saborski zastupnici u četvrtak u nastavku sjednice upozorili na težak položaj korisnika i zaposlenika u domovima za starije zahtjevajući da im se omogući promjena organizacije rada.

Državna tajnica u Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Marija Pletikosa, rekla je kako je na prvom mjestu zaštita zdravlja korisnika domova, a osigurava se i psihosocijalna pomoć i korisnicima i zaposlenicima.

Nema dovoljno radnika

- Pojavom bolesti Covid-19 otežano je provođenje i pružanje socijalnih usluga i to zbog bolesti ili izolacije radnika i korisnika i njihove samoizolacije što je dovelo do nedostatka dovoljnog broja radnika za obavljanje redovitih poslova - kazala je Pletikosa naglasivši kako zaposlenici u sustavu socijalne skrbi od početka izbijanja epidemije svoj rad prilagođavaju i predano rade kako bi korisnicima osigurali adekvatnu skrb iako su pritom i sami izloženi riziku da se zaraze.

Najavila je i novi zakon o socijalnoj skrbi kojim bi se trebali postrožiti uvjeti u domovina za starije i nemoćne u cilju poboljšanja stanja.

Bivša ministrica demografije, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Nada Murganić, naglasila je da u sustavu socijalne skrbi nije lako raditi niti kada su normalni i redovni uvjeti te da zaposlenicima treba dati podršku i potporu.