Fotografija: Foto: OŠ Ivana Nepomuka Jemeršića GP, Snježana Šeliš
Galerija
Foto: OŠ Ivana Nepomuka Jemeršića GP, Snježana Šeliš

Ravnateljica grubišnopoljske škole dobila priznanje u Sellyeu: „Naše prijateljstvo traje dva desetljeća“

„Svake godine u listopadu naši učenici, najčešće četvrtaši, odlaze onamo na dva dana, a naši učenici njihovi su domaćini u svibnju“, kaže Snježana Šeliš



Snježana Šeliš, ravnateljica Osnovne škole Ivana Nepomuka Jemeršića iz Grubišnog Polja, ovih je dana primila priznanje mađarskog grada Sellyea, mjesta čije stanovnike veže prekrasna dugogodišnja suradnja s Grubišnopoljcima. A za to je prijateljstvo velikim dijelom zaslužna upravno ravnateljica grubišnopoljske škole.

- Već dvadesetak godina traje suradnja između naše i osnovne škole iz tog mađarskog grada. Svake godine u listopadu naši učenici, najčešće četvrtaši, odlaze onamo na dva dana. Prvi dan je rezerviran za zanimljive radionice u sklopu nastave, a drugi za izlet. Tako smo svih ovih godina posjetili Pečuh, mađarski parlament i druga zanimljiva mjesta – priča nam ravnateljica Šeliš.

Dugogodišnja prijateljstva

U svibnju pak maleni Grubišnopoljci uzvraćaju gostoprimstvo prijateljima iz Mađarske. Osim što su se zabavljali u Grubišnom Polju, ove su ih godine tako upoznali sa Zagrebom i poveli u Muzej čokolade.

Maleni prijatelji iz Mađarske i Hrvatske: Foto: OŠ Ivana Nepomuka Jemeršića GP
Maleni prijatelji iz Mađarske i Hrvatske: Foto: OŠ Ivana Nepomuka Jemeršića GP

- Za vrijeme tih razmjena, učenici su smješteni u obiteljima, kod svojih prijatelja. Na taj način se dodatno zbliže, a poznanstva se pretvaraju u prijateljstva. Neka od njih traju već godinama, još iz vremena kad nije bilo društvenih mreža i mobitela. Moderne tehnologije djeci su sada olakšale kontakt i komunikaciju pa su stalno na vezi – kaže Šeliš.

Međusobni posjeti su korisni i za nastavnike koji na taj način razmjenjuju znanja, metode i usavršavaju se u svom poslu.

U grubišnopoljskoj školi mađarski jezik se uči posljednjih 13 godina po C modelu pa je učenicima koji pohađaju taj program posjet Mađarskoj i druženje s izvornim govornicima prilika da usavrše svoja znanja.

- Drago mi je što se za učenje mađarskog u našoj školi svake godine odlučuje sve više učenika, i to ne samo pripadnika mađarske nacionalne manjine, već i druge djece – kaže Šeliš.

Vječna suradnja

Ravnateljica grubišnopoljske škole kaže kako ju je vijest da će dobiti priznanje prijateljskog grada iznenadilo.

Snježana Šeliš na dodjelu priznanja u Mađarskoj/Foto: Snježana Šeliš
Snježana Šeliš na dodjelu priznanja u Mađarskoj/Foto: Snježana Šeliš

- Na dodjelu priznanja osobno su me došli pozvati gradonačelnik Sellyea i ravnatelj tamošnje osnovne škole. Bilo je to jako ugodno iznenađenje, a ovo priznanje svakako je poticaj da se naša suradnja nastavi i da se nikad ne prekine – kaže naša sugovornica.

Uz ravnateljicu, na dodjeli priznanja u Mađarskoj bio je i grubišnopoljski gradonačelnik Zlatko Mađeruh sa suradnicima.

Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku TikToku!