Potvrđena optužnica protiv Banožića i to godinu dana nakon nesreće u kojoj je poginuo otac dvoje djece
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
- Na sjednici optužnog vijeća potvrđena je optužnica protiv Marija Banožića. Nakon što rješenje bude otpravljeno strankama i kaznenoj pisarnici Općinskog suda u Vinkovcima, bit će osnovan kazneni spis koji će biti dodijeljen predsjedniku raspravnog vijeća, a nakon toga bit će zakazan početak rasprave. Ovo rješenje bit će otpremljeno u roku od 15 dana i očekujemo da će postupak teći u redovnom roku – izjavila je Ivana Lovrić Vidaček, glasnogovornica Općinskog suda u Vinkovcima, piše Jutarnji list.
Podsjetimo, Banožić je optužen da je vozeći svoj terenac ‘‘neprilagođenom brzinom, započeo pretjecanje kamiona s prikolicom odnosno prešao vozilom na lijevu stranu kolnika namijenjenu za promet vozila iz suprotnog smjera iako je bila smanjena vidljivosti zbog magle i smanjena preglednost zbog tog skupa vozila koje se kretalo ispred njega u istom smjeru.‘‘ U optužnici stoji i da je ‘‘započeo pretjecanje iako prometna traka nije bila slobodna na dovoljnoj udaljenosti kako bi mogao sigurno izvesti pretjecanje uzimajući u obzir brzinu kretanja svog vozila i vozila koje je pretjecao.‘‘
Teško ozlijeđen
Uslijed toga je ‘‘na lijevoj prometnoj traci prednjim dijelom svog vozila udario u prednji lijevi dio teretnog vozila koje se kretalo iz suprotnog smjera, pri čemu je 41-godišnji vozač tog vozila Goran Šarić preminuo na mjestu nesreće zbog zadobivenih višestrukih ozljeda.‘‘
Banožić je i sam pretrpio teške tjelesne ozljede zbog kojih je prevezen prvo u Opću županijsku bolnicu Vinkovci, a onda i u KBC Osijek, prvo u Jedinicu intenzivnog liječenja, a potom na Kliniku za neurokirurgiju. Imao je teške tjelesne ozljede u predjelu glave i mozga, prsnog koša, abdomena i ekstremiteta. Nesreće se, kako smo tada doznali iz bolnice, nije sjećao.
Premijer Andrej Plenković razriješio ga je dužnosti ministra istoga dana kada se dogodila nesreća. U danima koji su uslijedili pojavile su i neke kontroverze oko okolnosti nesreće, pa i ta da je Banožiću u bolnici preliminarnim nalazom utvrđena prisutnost alkohola od 0,2 promila. Kontroverze su se nastavile i nakon što je Banožić 24. studenoga otpušten iz osječke bolnice, i to na način da policija nije ni znala da je bivši ministar izašao iz bolnice, iako je o tome trebala biti obaviještena. Naime, dok je bio u bolnici nije mogao biti ispitan.
Okrivio poginulog
U svakom slučaju, nakon što je otpušten iz bolnice Banožić je trebao biti ispitan na policiji, ali to se dogodilo tek protekom nekoliko dana, i to na način da je pozvan u sjedište PU vukovarsko-srijemske u Vinkovcima, gdje je dao izjavu i nakon toga otišao. Mnogi se i danas pitaju zašto Banožić nije bio uhićen i zašto za njega nije zatražen istražni zatvor.
U bolnici su ga, inače, posjetili premijer Plenković i ministri Tomo Medved i Vili Beroš. Nakon što je izašao iz bolnice Banožić je odbijao pozive novinara da iznese svoju stranu priče, a krajem siječnja podnio je ostavku na dužnost predsjednika HDZ-a Vukovarsko-srijemske županije. I onda je u svibnju dao intervju za RTL u kojem je prvi put javno govorio o nesreći i pritom iznio viđenje koje se potpuno razlikuje od onoga što je utvrđeno policijskim očevidom i vještačenjima.
Banožić je, naime, optužio poginulog Šarića da je nesreću zapravo izazvao on tako da je prešao svojim vozilom u Banožićevu voznu traku, odnosno da bivši ministar uz sve pokušaje nije mogao izbjeći sudar. Rekao je da nije pretjecao kamion ispred sebe, već da je Šarić desnom stranom kombija prešao na njegovu stranu i da to nije bio frontalni sudar.
Ogorčenje obitelji
Njegov je istup izazvao ogorčenje u obitelji Šarić, koja je tada prvi i zasad jedini put javno istupila.
‘‘Nažalost, naš otac, suprug, sin i brat, pokojni Goran Šarić ne može dati svoju izjavu o okolnostima tog kobnog jutra 11. studenoga 2023. godine, a sve zbog nepropisne vožnje odnosno kršenja propisa o sigurnosti prometa okrivljenog, kako je to utvrdilo Općinsko državno odvjetništvo u Vinkovcima, a što će, nadamo se, i utvrditi Općinski sud u Vinkovcima donošenjem presude kojom će istog proglasiti krivim za kazneno djelo.
Na nesreću okrivljenog, postoji svjedok ove prometne nesreće, kao što i postoji prometno vještačenje jedne ugledne i priznate ustanove koje će pomoći sudionicima u kaznenom postupku u utvrđenju istine i stati na kraj nedavno izrečenim lažima. Naša bol i tuga zbog gubitka Gorana se ne smanjuju niti s odmakom vremena, a posebno ne pomaže lažno spominjanje naše obitelji u kontekstu isprike od strane okrivljenika. Nama, djeci, supruzi, majci i bratu pokojnog Gorana okrivljeni se nikad nije javio, a kamoli ispričao ili izrazio sućut‘‘, poručila je tada obitelj, podsjeća Jutarnji list.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!