PO PRVI PUT Osobe s intelektualnim teškoćama u vježbi spašavanja: „O svemu snimljen i film“
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
BJELOVAR - Više smo puta pisali o članovima bjelovarske Udruge osoba s intelektualnim teškoćama koji se vrlo uspješno integriraju u društvo. Ekipa je to za koju gotovo da i ne postoje granice. Vrlo rado se odazivaju na sve moguće kulturne, društvene i edukativne događaje u gradu, često ih se može vidjeti u šetnjama parkom i bjelovsrskim ulicama, a o njihovim svakodnevnim aktivnostima ne treba više previše niti govoriti. Vrijedni su, a to sredina itekako prepoznaje.
Ovog prosinca po prvi put je osoba s intelektualnim teškoćama upalila adventsku svijeću, a bila je to radost ne samo za Marka Šepaka, njegovu obitelj i ostale OSIT-ovce, već i za cijeli Bjelovar.
A ovih dana OSIT-ovci su Dječji odjel Narodne knjižnice Petar Preradović Bjelovar zamijenili Odjelom za odrasle. Naime, sudjeluju u novom i kako nam kažu, važnom projektu "Biblio vrtuljak". Ciljevi projekta su poticanje razvoja identiteta i suradničkog ponašanja, pozitivnih stavova i odnosa prema sebi i okolini u kojoj se radionice održavaju, poticanje kreativnosti socijalnih i komunikacijskih vještina te prosocijalno ponašanje.
Pokazna vježba
Čini se kako dobrim vijestima nema kraja jer OSIT-ovci su nam se danas javili s još jednom lijepom novošću. Opet su u nečemu sudjelovali po prvi puta i to, koliko smo načuli, vrlo uspješno.
Naime, u sklopu projekta "Činimo više, dišimo zajedno" Europskog socijalnog fonda, Udruge OSIT Bjelovar, sportske udruge Argo i Udruge oboljelih od plućne hipertenzije Plava krila iz Zagreba, OSIT-ovci su sudjelovali u pokaznoj vježbi spašavanja o čemu je snimljen i film.
-Cilj projekta "Činimo više, dišimo zajedno" je jačanje kapaciteta lokalnih organizacija civilnog društva. Osim na jačanje civilnog društva, projekt je usmjeren i na doprinos kvaliteti življenja osoba s teškoćama. Vrijednost projekta je 434.188,85 kuna, a provodi se od 02. prosinca 2022. do 02. lipnja 2023. godine. U sklopu projekta proveli smo projektnu aktivnost u obliku pokazne vježbe spašavanja i ponašanja s osobama s intelektualnim teškoćama u kriznim situacijama. Navedenu vježbu proveli smo u našem bjelovarskom parku Borik, a kao stručnog partnera imali smo pripadnike Hrvatske gorske službe spašavanja iz podružnice Bjelovar, pojasnio nam je Mario Blaha, tajnik Udruge OSIT.
Prva projekcija snimljenog filma
Dodao je i kako je cijela vježba snimljena te je napravljen video materijal, kratki film o provedenom koji je snimila, obradila, montirala i za projekciju pripremila bjelovarska tvrtka Colloco.
-Prva projekcija i prikazivanje navedenog filma bit će u ponedjeljak, 06. veljače 2023. godine, u dvorani Gradskog društva Crvenog križa grada Bjelovara, na adresi 108. puka 1, u Bjelovaru, s početkom u 09:15 sati.
Projekciji će prisustvovati predsjednica Udruge oboljelih od plućne hipertenzije Plava krila, iz Zagreba, Zdenka Bradač, ujedno i voditeljica projekta. Zatim naš veliki sportaš i svima poznati Argonaut, Tomislav Smrček - Čonč. Prisutna će također biti i direktorica tvrtke Colloco, koja je zaslužna za nastanak ovog edukativnog filma. Naravno, bit će tu i članovi udruge Osit Bjelovar. Ukoliko mu poslovne obaveze dozvole, doći će i pročelnik bjelovarskog HGSS-a, Siniša Atlija, kazao nam je Blaha kojeg smo tražili da nam otkrije kako je vježba izgledala i koliko je zadovoljan reakcijom članova OSIT-a.
Kako je sve izgledalo...
-Osobno sam bio ugodno iznenađen s reakcijom članova udruge prilikom same pokazne vježbe. Iako je to bila vježba i svatko od njih je dobio svoju ulogu, svi oni su je jako ozbiljno shvatili stoga je vježba protekla kao da je stvaran događaj, što je i bio pravi cilj same aktivnosti. U pokaznoj vježbi koju ćete vidjeti na filmu, pokušali smo dočarati dva iznenadna događaja, dvije krizne situacije, koje se realno mogu dogoditi. Jedna od njih je da se jedan naš član izgubi u šumi i pronađe ga potražni pas, a drugi je da se jedan od članova ozljedi, i potreban mu je transport i spašavanje s teško pristupačnog terena.
Akcija je imala dvojaku važnost. Za osobe s intelektualnim teškoćama ona je bila priprema kako se ponašati u takvim situacijama, koga slušati, upoznati se sa opremom, upoznati se s pripadnicima gorske službe i naučiti slušati službene osobe, spasioce i steći povjerenje prema njima.
Slijedi i nastavak - ilustrirani priručnik
Pripadnicima Gorske službe pokazna vježba je bila novo iskustvo, jer do sada nisu "radili" s ovom populacijom osoba s invaliditetom. Oni su se upoznali s osobinama i specifičnostima osoba s intelektualnim teškoćama, kako im pristupiti, kako s njima razgovarati, pojašnjava Blaha.
Dodaje i kako će nastavak ovog filma biti izrada priručnika, ilustriranog fotografijama, o tome kako pristupati akcijama spašavanja osoba s intelektualnim teškoćama u kriznim situacijama.
Dobijete informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku!