NEBESKI SPEKTAKL Dođite večeras u Park tamnog neba na Petrov vrh i uživajte u kiši meteora
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
DARUVAR - Iz Astronosmog društva Kumova Slama Daruvar pozivaju sve svoje sugrađane da večeras dođu u Park tamnog neba Vrani kamen na parkiralištu podno planinarskog doma Petrov vrh kraj Daruvara i uživaju u jedinstvenoj pojavi - kiši meteora.
Kako kažu, i ove godine nas očekuje meteorski roj Perzeida ili Nebeskih krijesnica pa pozivaju sve da im se pridruže u uživanju opažanja ovog nebeskog spektakla.
- Ove godine će prema prognozama svoj maksimum aktivnosti imati u noći sa 12. na 13. kolovoza 2024. Prognozira se prosječna aktivnost od 60 do 70 meteora na sat, a uvjeti za opažanje će biti dobri budući da Mjesec zalazi u 23:05 sati, a njegova svjetlost nam otežava opažanje, poručuju iz AD Kumova slama.
Upute za sve koji dolaze
Zajedničko opažanje započet će u 21 sat, a kako bi sugrađanima olakšali ovaj spektakl, iz Kumove slame naglašavaju i neke od važnih stvari koje valja znati.
- Za opažanje meteora nije potrebna nikakva posebna oprema - teleskopi, dvogledi i slično. Meteori se opažaju golim okom ležeći na tlu, a potrebno je biti barem 15 minuta u potpunoj tami kako bi vam se oči prilagodile noćnim uvjetima.
Ponesite prostirku, ležaljku ili vreću za spavanje na koju možete leći prilikom opažanja. Isto tako, ponesite si nešto za pojesti i popiti budući da se promatranje može otegnuti do kasno u noć. Nije potrebno gledati direktno u radijant (ishodišnu točku meteorskog roja), meteori se pojavljuju svugdje po nebu.
Prilikom opažanja meteora nemojte koristiti bijele svjetiljke, uključujući svjetla automobila i mobitela da ne uništite drugima noćni vid. Koristite crvene svjetiljke ili vaše prekrijte crvenim celofanom.
Prilikom dolaska i odlaska automobilom koristite samo pozicijska svjetla kako ne biste pokvarili drugima užitak opažanja. Preporučamo da s automobilima produžite pred planinarski dom te se pješice spustite do donjeg parkirališta, poručuju iz AD-a.
Par činjenica o Perzeidima
- Matično tijelo: Komet 109P/Swift-Tuttle
- Radijant (ishodišna točka na nebu): Zviježđe Perzej
- Maksimum aktivnosti: 10.-13. kolovoza
- Maksimalni broj meteora: od 80 do 100 meteora u jednom satu
- Brzina meteora: oko 59 km/s.
Izraz "suze svetog Lovre"
Inače, mnogi za ovaj nebeski spektakl koriste izraz "suze sv. Lovre". To je pučki naziv za Perzeide, a postao je popularan tek u zadnjih pedesetak godina, ponajprije u Dalmaciji gdje je preuzet iz Italije. Točnije, radi se o tome da je poznati talijanski pjesnik iz 19. stoljeća, Giovanni Pascolli u pjesmi 10 Agosto opjevao godišnjicu smrti svoga oca na kojega ga podsjećaju meteori koji u to doba padaju. Sveti Lovro je kršćanski mučenik kojeg su 10. kolovoza 258. godine, po legendi, spržili na rešetki, a svojim je mučiteljima tom prilikom hrabro rekao "gotov sam s ove strane, okrenite me na drugu!". U starohrvatskoj astrognoziji, meteori su poznati kao zvijezde padalice, svitci, proletuše, krijesnice i feralići.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!