Možemo biti ponosni: "Najtežu intervenciju ikad daruvarski „hitnjaci“ odradili su besprijekorno"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Dok su tog ponedjeljka malo iza 10 sati kretali na intervenciju u Dom za starije i nemoćne osobe Vianey u središtu grada, zaposlenici daruvarske Hitne mislili su da je riječ o problemu uobičajenom za takav tip ustanove. Dojava koju su zaprimili bila je nejasna i iz nje se nije moglo iščitati o čemu se točno radi, no ranije su više puta intervenirali ondje pa su pretpostavili da i ovoga puta neka od korisnica ima visoku temperaturu, srčane smetnje ili neku sličnu tegobu, tipičnu za stare ljude.
Srećom, nedugo nakon prvog, dispečer u Hitnoj primio je drugi poziv u pomoć iz Vianeya i tada je svima postalo jasno da se ondje događa nešto strašno. Pozivatelj je spominjao pucnjavu i ranjene.
Žurna reakcija
Tim Hitne koji je stigao na intervenciju ušao je u dom zajedno s policijom, a prizor koji ih je zatekao ostavio ih je u šoku. Pet mrtvih tijela i više ranjenih. Krvi je bilo posvuda, preživjeli su zapomagali, stariji ljudi od šoka su drhtali, neki su se od silnog straha pomokrili.
Na prvi pogled bilo je jasno da jedan tim ne može zbrinuti sve stradale pa je liječnica koja je stigla na mjesto nesreće zatražila pomoć. Uskoro su prema Daruvaru pojurile ekipe Hitne iz Grubišnog Polja i Garešnice, a na noge su dignuti svi medicinari u samom gradu. U rekordnom roku zbrinuti su svi ranjeni, dok su preživjele štićenice doma prevezene na sigurno, u daruvarski Veteranski centar.
Istoga dana preživjele te zaposlenike daruvarske Hitne koji su odradili lavovski posao, obišao je i ravnatelja županijskog Zavoda za hitnu medicinu Nenad Mrzlečki.
- Svi su naši zaposlenici, a posebno ekipa iz Daruvara, odradili ovaj zadatak na najvišoj mogućnoj razini. Svi možemo biti ponosni na njih. Iako je ovo bila situacija s kakvom se nikada prije nismo susreli, sve je teklo prema protokolu i odrađeno je prema svim pravilima struke – kaže Mrzlečki.
Dodaje kako je staloženost koju su pokazali daruvarski medicinari, ali i njihovi kolege iz drugih gradova koji su im priskočili u pomoć, upravo nevjerojatna.
Nastavili raditi
- Oni su zaista profesionalci. Na mjestu nesreće dočekali su ih strašni prizori, slike kakve inače gledamo samo u strašnim filmovima. No, oni su ostali sabrani i odradili su posao vrhunski. U rekordnom roku zbrinuli su sve kojima je bila potrebna pomoć. Vidio sam se s njima poslijepodne toga dana, vidjelo se da su potreseni onime čemu su svjedočili, no i dalje su bili mirni i sabrani te su najnormalnije odradili svoju smjenu do 19 sati i sve intervencije koje su uslijedile nakon one najteže toga dana – kaže Mrzlečki.
Iako od nedavno imaju pravo na to, nitko od zaposlenika nije zatražio psihološku pomoć nakon izuzetno teške intervencije, niti su tražili slobodne dane. Štoviše, neki su nakon tragedije još jače zapeli na poslu, poput medicinara o kojem smo jučer pisali, koji je u domu Vianey među mrtvima ugledao vlastitu baku.
- Riječ je o vozaču saniteta koji je, unatoč takvom šoku, nastavio prevoziti preživjele žene u Veteranski centar. Radio je i dva dana poslije tragedije, tek je nakon toga uzeo dva slobodna dana da može sahraniti baku. I drugima smo nudili da uzmu slobodne dane i odmore se, no svi su to odbili – kaže Mrzlečki.
Osim djelatnika hitnih službi s područja Bjelovarsko-bilogorske županije, naklon zaslužuju i zaposlenici Županijske bolnice Pakrac, kamo je prevezena većina ranjenih u pucnjavi. I oni su odradili velik i težak posao. Četvero pacijenata koje su zaprimili imali su teške ozljede prsnog koša i glave. Dvoje pacijenata odmah je operirano i još uvijek se nalaze u bolnici na liječenju. Pravovremenom intervencijom pakrački liječnici spasili su im život.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!