Mlada majka iz Bjelovara koja je u godinu dana rodila dvoje djece: "Dojenje je nešto najljepše"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
BJELOVAR – Živahno i veselo bilo je danas prijepodne u bjelovarskom središnjem parku. Iako je mnogo Bjelovarčana na odmoru, hladovinu su došle potražiti mnoge majke novorođenčadi. Podršku su im pružili muževi, a bilo je tu baka, djedova, starije djece i mnogih zdravstvenih djelatnika. Razlog – obilježavanje Međunarodnog tjedna dojenja koje se održava u organizaciji udruge „Za zdravo i sretno djetinjstvo“ i Koordinacijskog odbora projekta „Bjelovarsko-bilogorska županija prijatelj dojenja“.
Ovogodišnji tjedan održava se pod sloganom "Premostimo razlike: podrška dojenju za sve", a brojne okupljene majke koje su neometano danas dojile svoju djecu u središnjem parku dokaz su kako u BBŽ-u po tom pitanju stvari uistinu dobro stoje.
Potvrdila nam je to i Diana Petak Girtšal dok je dojila svoje najmlađe dijete.
Teško, ali divno iskustvo
- Puno mi pomaže podrška supruga, obitelji i okoline. Dojenje je s jedne strane najjednostavniji način hranjenja djece, te i najzdraviji način. Gdje god sam dojila, na moru, u otvorenim ili zatvorenim prostorima nije bilo nikakvih problema. Zbog toga sam vrlo sretna, poručila je.
Samo lijepa i pozitivna iskustva ima i mlada majka Margarita Kukić (28). U samo godinu dana rodila je Franku i malenog Josipa kojemu je sada 4 mjeseca i koji uživa u majčinom mlijeku.
– Stariju kći sam prestala dojiti na preporuku liječnika zbog terapije koju sam uzimala, no sina dojim. Dojenje je divno, ima teških trenutaka, no nema posustajanja jer dojenje je za naše mališane vrlo važno, poručila je mama Kukić koja je inače zdravstvene struke.
Predsjednica udruge "Za zdravo i sretno djetinjstvo“ Marija Čatipović dojenje promovira punih 28 godina, a danas je vrlo sretna postignutim rezultatima i postocima koji su se uvelike poboljšali u proteklih gotovo 30 godina.
Temeljeno ljudsko pravo
- Prije 28 godina majke su zaista malo dojile. Do navršenog prvog mjeseca dojilo je njih 60 posto, a danas djecu te dobi isključivo doji 90 posto majki. Tada je do djetetova tri mjeseca dojilo 40 posto majki, danas 70 posto. Do šestog mjeseca djetetova života isključivo doji 50 posto majki. To su odlični rezultati, kaže doktorica Čatipović i dodaje kako je osobito sretna i zbog podržavajućeg okruženja.
- Mislim da se na području naše županije više nijednoj majci ne bi moglo dogoditi da ju netko pita zašto doji u parku ili restoranu. Podrška je neizmjerno važna. Majke su sa svojim djecom često vani, a majke koje doje sa sobom ne nose ni bočice ni termosice pa onda trebaju podojiti svoju djecu. Ako majka zna da se nalazi u okruženju koje podržava dojenje, sigurno će joj biti ugodno. Nemojmo zaboraviti da je jedno od temeljnih ljudskih prava da ne trpi glad pa zašto bi onda naša malena djeca bila gladna, ističe doktorica.
Na današnje događanje u pratnji supruge stigao je i župan Marko Marušić.
- Bjelovarsko-bilogorska županija podržava ovakva događanja. Doktorica Čatipović već dugi niz godina promovira dojenje. To je jako važno jer majčino mlijeko je najzdraviji i najprirodniji način hranjenja djece. Zato je važno rušiti stereotipe jer posve je normalno da majka doji svoje dijete, naglasio je župan Marušić.
Dobrobiti dojenja
Dodajmo, dojenje je važno za majku i dijete iz zdravstvenih i emotivnih razloga. Dojena djeca rjeđe obolijevaju od bolesti gastrointestinalnog sustava, od prehlada i respiratornih bolesti poput upale pluća, uključujući bolesti uzrokovane respiratornim sincicijskim virusom (RSV), rjeđe obolijevaju od hripavca. Kod njih su rjeđe upale uha, posebno one teške koje oštećuju sluh, a rjeđe obolijevaju i od bakterijskog meningitisa.
Dobrobiti dojenja za majku su manji rizik pojave raka dojke, jajnika, endometrioze, reumatoidnog artritisa, lupusa, rjeđa osteporoza u kasnijoj životnoj dobi, manje obolijevanja od dijabetesa i hipertenzije i ostalih kardiovaskularnih bolesti.
Mnoge žene ne doje onoliko dugo koliko bi željele. Kako bi postigli željene stope dojenja potrebni su educirani zdravstveni djelatnici koji pružaju savjetovanje o dojenju tijekom trudnoće, porođaja i slijedeće dvije godine, plaćeno slobodno vrijeme za dojenje ili izdajanje majčinog mlijeka nakon povratka na posao.
Podrška i poticaj
Majkama je potrebno osigurati rodiljni dopust (prvih 6 mjeseci djetetova života) i roditeljski dopust (drugih 6 mjeseci djetetovog života). Potrebno je ulagati u programe potpore dojenja i pomoći partnerima i obiteljima da daju veću podršku i poticaj majkama da doje. (U jednom provedenom ispitivanju na području naše županije samo 30% ispitanika je koristilo programe podrške roditeljstvu.) Nužno je povećati zaštitu od marketinga nadomjestaka za majčino mlijeko koji narušava povjerenje u dojenje.
- Udruga „Za zdravo i sretno djetinjstvo“ krajem ovog mjeseca završava projekt „Djeca su smisao i budućnost života“ i pomaže Društvu žena Garešnički Brestovac u provođenju projekta „Podrška sadašnjim i budućim roditeljima u ruralnoj sredini“, što se jako dobro uklapa u ovogodišnji slogan „Premostimo razlike: podrška dojenju za sve.
Zaštita majčinstva poboljšava zdravlje žena i djece. Dojenje je lakše kada svi stanu u podršku majkama, poručila je predsjednica udruge za „Zdravo i sretno djetinjstvo“ Marija Čatipović.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!