Fotografija: Foto: Vladimir Dugandžić/CROPIX (ilustracija)
Galerija
Foto: Vladimir Dugandžić/CROPIX (ilustracija)

Kirurg o pošasti među tinejdžerima: "Šokirani smo ozljedama! Roditelji, poslušajte nas..."

"Imamo 'epidemiju' teških ozljeda koje proizvode invalidnost za cijeli život. Ozljede su šokantne čak i za nas dječje kirurge koji smo u svojoj karijeri vidjeti sve i svašta", kaže Pogorelić



Zenon Pogorelić, predstojnik Klinike za dječju kirurgiju KBC-a Split, uputio je javni apel svim roditeljima u cijeloj Hrvatskoj da bolje pripaze na svoju djecu te da budu upućeni u ono što njihova djeca rade kada nisu kod kuće, a sve zbog toga kako bismo ih zaštitili od smrti ili invalidnosti.

- Apeliram na roditelje da svojoj djeci ne daju upravljati romobilima i motociklima. Mi na Klinici za dječju kirurgiju u Splitu imamo "epidemiju" teških ozljeda koje proizvode invalidnost za cijeli život. To su ozljede koje su šokantne, pa čak šokiraju i nas liječnike, dječje kirurge, koji smo u svojoj karijeri naviknuli vidjeti sve i svašta. Evo, i sada u Intenzivnoj jedinici naše klinike imamo dječaka koji je u nesreći s motociklom doslovno smrskao stopalo i za koje ne znam hoće li ikada više moći biti funkcionalno. On je operiran i spasilo se što se dalo spasiti, ali ozljede su takve da ne ulijevaju puno optimizma. Isto tako u Intenzivnoj jedinici leži i dječak koji treba operaciju zdjelice - rekao je dr. Pogorelić za Slobodnu Dalmaciju.

Strašni slučajevi

Ono što je do prije nekoliko godina bilo nemoguće vidjeti, danas je, kaže, normalna pojava.

- Svaki dan imamo barem jedan slučaj djeteta, recimo od 14 do 17 godina, koje je zadobilo ozljede u padu s romobila ili motocikla. Ruptura slezene i jetara, prijelomi bedrene kosti, prijelomi lubanje, zdjelice... I ostale teške i vrlo često životno ugrožujuće ozljede, nažalost, naša su svakodnevica. Osim toga, ta ista djeca koju dovedu kod nas, nakon prometne nesreće na romobilu ili motociklu, a ponavljam da govorim o osobama od 14 do 17 godina, vrlo često su pozitivna na kokain, marihuanu i na alkohol, kojeg često u organizmu imaju dva i više promila. Muška djeca u ovim nesrećama participiraju s 80 posto. Posljednje tri godine uvidjeli smo porast ovakvih slučajeva, a u zadnju godinu dana dogodio se bum - kazao nam je dr. Pogorelić.

Predstojnik Klinike za dječju kirurgiju Zenon Pogorelić/Foto: Nikola Vilić/CROPIX
Predstojnik Klinike za dječju kirurgiju Zenon Pogorelić/Foto: Nikola Vilić/CROPIX

Što kažu roditelji kad dođu u bolnicu nakon takvih događaja?

- Roditelji sliježu ramenima, pravdaju se da oni ne mogu kontrolirati svoju djecu, da ne znaju što oni rade kada su izvan kuće, što bi narod rekao, "mogu im staviti soli na rep". To su obiteljske tragedije i traume za cijeli život jer nije lako živjeti s činjenicom da će ti dijete, zbog jedne nepromišljenosti i obiteljske nebrige, biti invalid do kraja života. Osim toga, prije i tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana imamo i puno ozljeda zbog petardi koje djeca bacaju, a takvi eksplozivni udari znaju vrlo često odnijeti i cijelu šaku. Zbog toga opet apel roditeljima da bolje paze na svoju djecu i da im ne kupuju, odnosno da im zabrane upravljanje romobilima, motociklima, a u novogodišnje doba bacanje petardi - rekao je dr. Pogorelić.

Stotine operacija

Na Klinici za dječju kirurgiju godišnje u jednoj operacijskoj dvorani obave oko 1700 operativnih zahvata u punoj anesteziji i još između 400 i 500 operacija u lokalnoj anesteziji.

Foto: Vladimir Dugandžić/CROPIX (ilustracija)
Foto: Vladimir Dugandžić/CROPIX (ilustracija)

- Operiramo sve ono što je potrebno, od lomova, urođenih anomalija, tumora kod djece... Nažalost, vidimo porast malignih tumora kod djece, a najčešće se radi o embrionalnim tumorima, sarkomima, blastomima, a imamo i velik porast limfoma, leukemija, tumora mozga... Isto tako imamo godišnje i 10 do 15 operacija žučnog mjehura, što je prije bilo nevjerojatno ili vrlo, vrlo rijetko. Te su operacije povezane s pretiološću djece, posebice djevojčica, pa se tako prisjećam jednog slučaja gdje je curica kojoj sam operirao žuč imala 122 kilograma - kaže dr. Pogorelić za Slobodnu Dalmaciju.

Za kraj je još jednom apelirao na roditelje da čuvaju djecu, da im zabrane ono što nije opće prihvatljivo, da im ne kupuju romobile i motocikle i da budu što više prisutni u životima svoje djece.

- Vjerujte, bit će sretniji i neće tako često morati dolaziti u Kliniku za dječju kirurgiju - zaključuje izv. prof. dr. sc. Zenon Pogorelić.

Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TIkToku!