FOTO Pogledajte obnovljenu unutrašnjost Župne crkve sv. Marije Magdalene u Donjoj Obriježi
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Krajem prošle godine započela je temeljita obnova unutrašnjosti Župne crkve sv. Marije Magdalene u Donjoj Obriježi.
Župna crkva sv. Marije Magdalene jest sakralni objekt iz 1914. godine u kojem se okuplja stanovništvo iz osam sela koja su u sastavu Grada Pakraca, a to su Donja Obrijež, Veliki Banovac, Ploštine, Toranj, Batinjani, Mali Banovac, Gornja Obrijež i Kapetanovo Polje.
Kroz manje od godinu dana izvedeni su radovi na izmijeni kompletne elektroinstalacije koja je bila iz 60-ih i postavljena su nova rasvjetna tijela. Obavljeni su temeljiti građevinski radovi na crkvi, sanirani su zidovi i vlaga, nezdravi dijelovi obijeni, zidovi su obrušeni, impregnirani i preličeni novom bojom. Izveden je novi svod crkve koji je ranije bio u lamperiji nagriženoj crvicom. Na trijumfalnom luku crkve izvedena je freskoslika Srca Isusova, a na pod crkve postavljen je kvalitetni talijanski bijeli i crveni mramor. Temeljito su restaurirana tri drvena oltara s kojih je skinuto nekoliko premaza boje da bi se došlo do izvorne boje i pozlaćene ornamentike koja je vraćena u originalu iz 1917. godine kada su izrađeni u majstorskoj radionici Franje Zavrlića u Zagrebu.
Uz oltare su restaurirane postaje Križnoga puta izrađene u radionici Josipa Kaplana u Zagrebu. U svetište crkve postavljen je novi nepomični kameni oltarni žrtvenik i ambon. Obnovljen je stari procesionalni križ, svijećnjaci, vječno svjetlo te su izrađeni novi drveni sedesi za svetište crkve. U crkvu je postavljen novi razglas te su obnovljene i tapecirane stare jasenove klupe u lađi crkve. Minulih dana u zvonik su podignuta dva brončana zvona.
Uz zgradu crkve je nadovezana i pastoralna dvorana koja služi za okupljanje svih dobnih skupina stanovništva, napose djece i mladih. Paralelno s radovima u crkvi odvijala se i njezina sanacija, kao i sanacija sakristije.
- Područje na kojem se nalaze naselja vezana uz župnu crkvu je ruralno te je pretrpjelo znatna ratna razaranja koja su rezultirala osiromašenjem i depopulacijom. Posebnost je i struktura stanovništva s velikim brojem talijanske nacionalne manjine (jedinim na prostoru kontinentalne Hrvatske) poznatim pod nazivom Mala Italija (Plostine/Ploštine, Banovac Maggiore/Veliki Banovac, Campo del capitano/Kapetanovo polje). Župa broji svega 670 vjernika u čak osam navedenih sela, od kojih su većina staračke dobi. Stoga su svi navedeni radovi predstavljali veliki financijski izdatak za župu s tako malim brojem vjernika - izvijestili su nas iz Župe Donja Obrijež i dodali kako se planiraju još postaviti nova grijaća tijela u crkvu, stolarija te opremiti pastoralna dvorana i sakristija namještajem. U planu su i radovi na rekonstrukciji originalne piramidalne bakrene kape tornja crkve s uređenjem pročelja.
- Naša župna crkva jest mjesto gdje se kao župna zajednica okupljamo kao živa Crkva kojaslavi našega Gospodina Isusa Krista. I njezina ljepota svjedoči o ljepoti Božjoj. Stoga našu hvalu upućujemo najprije Gospodinu od kojega nam dolazi svako dobro. Uzalud se muče graditelji, ako Gospodin kuće ne gradi. Njemu prije svega pripada hvala za ovo veliko čudo da se je u tek nekoliko mjeseci toliko puno posla uspjelo učiniti. Zahvaljujem svima koji su materijalno i moralno podržavali obnovu crkve, svim tvrtkama i pojedincima koji su izveli navedene radove, Gradu Pakracu na čelu s gradonačelnicom Anamarijom, državnoj vlasti, poduzetnicima, svim župljanima na njihovom svesrdnom daru i molitvi, kao i osobama koje vuku porijeklo s područja ove Župe. Zahvaljujem svim župljanima koji su pomagali tijekom cijele obnove na različite načine, napose gospodinu Antunu Iriću na svakovrsnoj pomoći. Pohvaljujem odaziv župljana kojima je od velikog značaja i radosti bila obnova njihove crkve. Naša crkva sada je uistinu dolično uređena za bogoslužna slavlja i podjeljivanje sakramenata - zaključuje župnik Ivan Rončević.