

Gradonačelnik Damir Lneniček/Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr






"Daruvar je sada po indeksu razvijenosti uz bok Bjelovaru i Požegi, to je dokaz razvoja grada"
"Naši poduzetnici ostvarili su odličane poslovne rezultate, a broj obrtnika porastao je sa 113 u 2017. godini na 198 u ovoj godini što je također odličan pokazatelj razvoja", kaže Lneniček
Aktualni gradonačelnik Grada Daruvara Damir Lneniček na predstojeim lokalnim izborima kreće u utrku za treći mandat. Gradonačelnik je postao na izborima održanima 2017. godine nakon što je u 2. krugu pobijedio protukandidata Vedrana Babića (SDP) osvojivši 55,03% glasova, odnosno 2592 glasa, odnosno 561 glas više od Babića.
Na sljedećim izborima održanima četiri godine kasnije (2021.), Lneniček je odnio pobjedu već u prvom krugu s osvojenih 63,63% glasova. Na tim je izborima, na koje je išao sa sloganom "Pokrenuli smo Daruvar", imao tri protukandidata od kojih se jedinim koji bi ga mogao ugoroziti zapravo smatrao kandidat SDP-a Igor Jareš, no on je u prvom krugu osvojio 21,23 posto glasova, odnosno 42,4% glasova manje od Lneničeka i potrebe za 2. krugom izbora nije bilo.
U nedjelju 18. svibnja 2025. građani će diljem Hrvatske ponovno birati lokalne čelnike, a s gradonačelnikom Damirom Lneničekom razgovarali smo o njegovoj trećoj kandidaturi, proteklih osam godina njegova upravljanja Gradom kao i o njegovim planovima za budućnost, naravno, ako mu građani na izborima ponovno daju svoje povjerenje.
Dva mandata su iza vas, što vas je motiviralo da se treći put kandidirate za gradonačelnika Grada Daruvara?
- Moram biti iskren da mi je drugi mandat puno prije prošao nego prvi, vjerojatno zbog korone koja nas je usporila. Motivacije i volje nikad nije nedostajalo, naprotiv, čvrsta želja i volja da naš grad učinimo boljim mjesto nego što je bio jučer, s preduvjetima za još bolje sutra. Mogu reći da sad sa puno više iskustva i uz odličnu suradnju sa županom te različitim ministarstvima, državnim i županijskim ustanovama i poduzećima, možemo završiti započete projekte te realizirati nove.
Koje biste projekte iz vaša dosadašnja dva mandata izdvojili kao najvažnije za Grad Daruvar?
- Bilo je puno projekata, javnih i privatnih, malih i velikih, ali definitivno bih izdvojio kupnju Dalita i pretvaranje tog prostora u poduzetničku zonu koja je popunjena, dogradnja Dječjeg vrtića Vladimir Nazor i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca, izgradnja Veteranskog centra, izgradnja trgovačkog centra na kraju/početku grada, uređenje Digitalnog inovacijskog centra (DIH), otvorenje Zavičajnog muzeja u dvorcu i niza energetskih obnova zgrada....
Što ste željeli napraviti, a niste uspjeli?
- Definitivno je broj jedan aglomeracija s obzirom na poznatu situaciju gdje je bila sporna lokacija pročistača, a kako je sve bilo na jednoj dozvoli nismo bili u mogućnosti ići dalje zbog tužbe. Druga stvar je uređenje planinarskog doma na Petrovom vrhu, gdje smo imali niz prijava različitih projekata, ali nije prošao za sad i treći je uređenje Trga Franje Tuđmana koji nije prošao zbog više sile (geopolitičke).
Ako vam građani opet daju povjerenje, mislite li da nabrojano možete realizirati u trećem mandatu?
- Apsolutno, u tijeku je izrada nove Studije izvodljivosti za aglomeraciju s novom lokacijom pročistača i budućim obuhvatom radova na izmjeni vodovoda i odvodnje. Ono što je bitno da ćemo ići na 2 ili 3 građevinske dozvole kako bi mogli što prije prijaviti izgradnju novog pročistača; planinarski dom krećemo s izmjenom krovišta pa ćemo vidjeti hoćemo li biti prihvatljivi na Ministarstvom turizma ili ćemo sami obnoviti do kraja; uređenje budućeg rimskog trga (Trg dr. Franje Tuđmana) prijavit ćemo na prekograničnu suradnju s BiH.
Dobro, ako budete ponovno izabrani, koji će biti vaši prioriteti za treći mandat?
- Ako dobijem povjerenje da i dalje vodim grad sa svojim zamjenicima, prioriteti su već ranije spomenuta aglomeracija, završetak vrtića Ferde Mravenca - dvije nove grupe, završetak učeničkog doma, završetak obnove, dogradnje i uređenja Daruvarskih toplica gdje smo partner sa županijom, uređenje i proširenje doma za starije i nemoćne, daljnje energetske obnove zgrada, obnova prometne infrastrukture.
U Zagrebačkoj ulici postoji kontinuirani problem pročistača iz kojeg se nekad više, a nekad manje širi intenzivan smrad. Ta se priča već jako dugo vuče, vi navodite aglomeraciju kao rješenje. Međutim, aglomeracije, ako sam u pravu, neće biti još neko vrijeme. Kako mislite riješiti tu situaciju i razmatrate li neka alternativna rješenja?
- Nažalost, svjedoci smo neugodnog mirisa koji se ponavlja već dvije godine krajem ljeta i početkom jeseni na pročistaču. Darkom vodoopskrba, a sad Vodne usluge su poduzele niz koraka kako bi se to smanjilo, a cilj je različitim tehničko-tehnološkim mjerama u suradnji sa gospodarstvom, potpuno spriječiti takve pojave ili ih svesti na minimum kako bi život naših sugrađana bio normalan tijekom cijele godine. Konkretan i dugoročni cilj je nakon izrade studije izvodljivosti, ishoditi projektnu dokumentaciju i financiranje za prvu fazu, a to je izgradnja kolektora i novog pročistača na kraju Ljudevit Sela.
Sredinom 2023. godine Grad je prodao hostel u Malom Lošinju, a građani su se podijelili oko tog poteza. Sada, s neke vremenske distance, smatrate li i dalje da je to bila ispravna odluka?
- To nije bila laka odluka, ali je bila nužna. Većina nas je provela prekrasne trenutke u tom odmaralištu, i lijepa sjećanja ostaju, no godinama je taj objekt bio u najmu, a prije toga preregistracijom u hostel izgubio prvotnu namjenu. S tim sredstvima smo zatvorili kredit za izgradnju Dječjeg vrtića Vladimir Nazor i kupnju zgrade Doma za starije i nemoćne te tako omogućili našoj djeci nove i kvalitetne uvjete boravka u vrtiću, a našim roditeljima sigurnu starije dane.
Imate li u planu poteze s kojima bi se ojačalo lokalno gospodarstvo i privukle nove investicije u Daruvar?
- Svih ovih godina stvaramo preduvjete i potičemo naše gospodarstvenike i obrtnike kroz različite programe sufinanciranja i poticanja zapošljavanja, kroz poduzetničke zone i sl. Nema dugo je izašla i informacija, s neovisnog financijskog portala, koju ste i vi prenijeli, kako su naši poduzetnici ostvarili odličan poslovan rezultat u 2023. Također, od 2017. broj obrtnika porastao je sa 113 na 198 u ovoj godini što je odličan pokazatelj razvoja i ovim putem zahvaljujem svim našim gospodarstvenicima koji ulažu u naš grad i zapošljavaju naše sugrađane. U planu je ponuditi potencijalnim investitorima mogućnost izgradnje podatkovnog centra na području grada, s obzirom na odličnu elektroenergetsku mrežu koju imamo u gradu. Isto tako prema indeksu razvijenosti, Grad Daruvar je ušao u šestu skupinu zajedno sa županijskim središtima, Viroviticom, Požegom i Bjelovarom, što je još jedan dokaz kvalitetnog razvoja grada.
Na sjednicama Gradskog vijeća pitalo se i o prodaji parcela u Poslovnoj zoni Dalit. Neki smatraju da se Dalit nije smio prodavati, a neki da je to bio dobar potez. Kako vi gledate na te različite stavove?
- Odluka o kupnji Dalita 2018. bila je složena, ali nadasve uspješna jer smo pretvaranjem u poduzetničku zonu omogućili uređenje tog prostora i ono što je najvažnije - omogućili nova radna mjesta. S obzirom na katastrofalno stanje koje smo zatekli u većini poslovnih prostora, prvo smo ponudili u najam po kunu, a zatim su poduzetnici nakon ulaska u zonu izrazili želju za kupnjom kako bi ulagali u te objekte jer grad nije imao ta milijunska sredstva za obnovu. Kad danas podvučemo crtu, ostvarili smo prihod, u gradskom vlasništvu se nalazi najvrjednija zgrada (zgrada Modelstolarije sa preko 6000 kvadrata poslovnog prostora) i ono najvažnije u zoni radi 15 poduzeća koja zapošljavaju 200-tinjak djelatnika. I još jednom mogu naglasiti da Grad Daruvar danas ima više zemljišta, stambenih i poslovnih prostora u svom vlasništvu nego 2017., uređenijih i daleko vrjednijih.
Poznato je da Daruvar ima problema s infrastrukturom, ljudi se žale na ceste koje su, pogotovo u širem centru grada, u prilično lošem stanju, pune rupa. Vodovodna infrastruktura je također u problemima, cijevi često pucaju. Kako mislite riješiti te probleme?
- U proteklom razdoblju smo više asfaltirali šire područje grada zbog očekivanja početka aglomeracije, no počeli smo i sanacije u gradu, Knytlova ulica pa kreće Kolodvorska, a u planu su i Frankopanska ulica, Radićeva, Vinogradi i druge. Svake godine ulažemo preko milijun eura u infrastrukturu, ali potrebe su veće i zato radimo prioritete obnavljanja. U planu su i Jelačićeva ulica od Gajeve prema Gornjem Daruvaru s Hrvatskim cestama te nastavak staze u Donjem Daruvaru dok zajedno sa Županijskom upravom za ceste planiramo stazu u Ljudevit Selu i stazu prema Vrbovcu te spoj u Zrinskoj ulici. Vodovodna mreža je u domeni Vodnih usluga i neovisno o vremenu početka aglomeracije, u njihovom godišnjem planu su izmjene pojedinih dionica koje su u lošem stanju.
Imate li plan za poboljšanje kvalitete života građana, posebno mladih i umirovljenika?
- Različitim mjerama podupiremo našu djecu i mlade, od novih vrtića, produženog boravka u školama, sa županijom uređenjem i proširenje tih istih škola, obnovili smo skoro sva igrališta u gradu, pružamo stipendije učenicima i studentima, omogućavamo besplatne prekvalifikacije preko naše Razvojne agencije, nudimo radno okruženje u našem Digitalnom inovacijskom centru, maksimalno podupiremo Sportsku zajednicu i sve klubove koji djeluju kroz nju, kako bi sva naša djeca i mladi imali izbor bavljenja nekom aktivnošću. Našim umirovljenicima pomažemo na različite načine, s obzirom na to da su mirovine male. Već godinama isplaćujemo božićnicu i uskrsnicu, a odnedavno imamo i besplatan parking za sve umirovljenike starije od 65 godina, na prijedlog naših vijećnika iz HSU-a. Osigurali smo mogućnost prijevoza do bolnica, kroz Udrugu osoba s invaliditetom i našeg Doma za starije i nemoćne. Podržavamo rad dnevnog boravka te Maticu umirovljenika u njihovom radu, a uskoro kreće energetska obnova Doma za starije i nemoćne te proširenje kapaciteta.
Koje mjere planirate poduzeti kako bi se dodatno unaprijedila turistička ponuda Grada?
- U tijeku je izrada Plana upravljanja destinacijom Daruvar-Papuk za naredno razdoblje koji će dati smjernice razvoja. Završetkom projekta uređenja Daruvarskih toplica, u kojem je Grad Daruvar partner, zdravstveni turizam će se podići na visoku razinu što će privući još više turista. Zatim je tu kulturni turizam s našim Zavičajnim muzejom u dvorcu grofa Jankovića i razvoj aktivnog turizma kroz obnovu planinarskog doma Petrov vrh, uređenje šetnica, biciklističkih staza, a cilj svih tih ulaganja je jačanje prezentacije naše kulturne i prirodne baštine u svrhu razvoja turizma.
Bliži nam se ljeto, a ono 2022. bilo je zbog suše obilježeno čestim redukcijama vode. Postoji li mogućnost da se ta situacija opet ponovi?
- Svjedoci smo izrazite promjene klime, gdje su zime često bez snijega, a ljeta sve sušnija i toplija. Već prošle godine Darkom vodoopskrba i odvodnja osigurao je pomoćni izvor koji je omogućio nesmetanu opskrbu građana i gospodarstva, a s obzirom na to da je sad Darkom vodoopskrba dio županijskog vodouslužnog područja pod upravljanjem Vodnih usluga, možemo biti bez brige i sigurni jer i u slučaju manjka vode na našim izvorima povezani smo magistralnim vodovodom s Grubišnim Poljem koji će osigurati sigurnu vodoopskrbu u ljetnim mjesecima.
Što biste poručili građanima koji nisu zadovoljni vašim radom? S čim ih planirate uvjeriti da podrže vašu kandidaturu?
- Građanima mogu poručiti da u ovih osam godina cijelo vrijeme vodim politiku uključivosti, razumijevanja, suradnje, tolerancije, prihvaćanja drugih ideja te ću tako nastaviti i dalje. Neki problemi se mogu vrlo brzo riješiti, a za neke treba puno više truda i vremena, tako da nam je svima potrebno strpljenja, ali naglašavam kako su moja vrata uvijek otvorena za razgovor i prijedloge.
Koji su najveći izazovi s kojima ste se dosad suočili kao gradonačelnik?
- Sigurno najteže razdoblje je bilo tijekom korone, kad je sve stalo i još bilo praćeno potresima u Zagrebu i na Banovini. To vrijeme je bilo vrijeme strepnje, iščekivanja, sumnje, straha, ali hvala Bogu da je iza nas. I još nažalost, prošlogodišnji tragičan čin i smrtno stradavanje naših sugrađana u domu za starije što nas je sve definitivno šokiralo i ostavilo bez riječi, a naše obitelji i naš grad zavilo u crno. Ne ponovilo se!
U prošlim kampanjama ste izbjegavali sukobe i podizanje tenzija u javnosti, govorili da se želite nadmetati s programima. Hoćete li i u ovoj kampanji ostati pri tome ili ćete zaoštriti retoriku?
- Mogu potvrditi da ću kampanju voditi s naglaskom na ono što smo činili u proteklih osam godina i što planiramo učiniti, s vidljivim rezultatima i projektima, naravno ne ja sam, nego zajedno sa zamjenicima i suradnicima, tako da se ne planiram baviti protukandidatima, ali veselim se i jedva čekam sučeljavanje.
Ako pobijedite na predstojećim izborima, hoće li to biti i vaš zadnji gradonačelnički mandat?
- Ako zadobijem povjerenje građana da i dalje vodim Grad, pred nama je puno posla, niz započetih projekata koje treba završiti i započeti nove. Svakako, kao što sam već prije rekao, svatko od nas trči svoj dio štafete, netko malo kraće, netko malo duže, ali sigurno svi moramo dati maksimum dok god obnašamo ovu odgovornu funkciju.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!



