Fotografija: Foto: Predrag Uskoković/Grad Daruvar
Foto: Predrag Uskoković/Grad Daruvar

Dalijina slika došla do Vukovarke Željke-djevojčice u plavom kaputiću: "Ganuta sam i teško mi je"

"Kontaktirala sam Željku i poslala sam joj fotografiju slike na mobitel na što se ona naprosto oduševila. Pozvala sam ju na i otvorenje izložbe, no nije, nažalost, mogla uskladiti obveze", priča nam Dalija Penezić



DARUVAR – Jedna od mnogobrojnih slika nastalih na likovnoj koloniji održanoj u Veteranskom centru u Daruvaru protekloga vikenda o čemu smo pisali jučer OVDJE, zaslužila je samo svoju priču.

Naime, slika Sirčanke Dalije Penezić na kojoj su vukovarski toranj i djevojčica u plavom kaputiću, kao simbol stradanja nevine djece u Domovinskom ratu, ostala je zamijećena već na samoj koloniji, a vidjevši je, ostala je ganuta i sama „djevojčica u plavom kaputiću“, a danas odrasla žena Željka Jurić Mitrović do koje je, igrom slučaja, slika došla već istoga dana kako je nastala.

Uplakano lice

Podsjetimo, njeno je uplakano lice obišlo cijeli svijet. U tim ratnim godinama Željka je bila tek 6-godišnja djevojčica koja je u plavom kaputiću, suznih očiju koračala spaljenim Vukovarom u koloni 19. studenoga 1991. godine. Danas, ona je i dalje jedan od najvjernijih simbola vukovarske tragedije.

- Na kolonijama se uvijek lijepo družimo, a tako je bilo i protekle subote. Jedna gospođa koja inače živi u Virovitici, vidjevši sliku odmah je reagirala. Rekla je da su to njeni Vukovarci, a oko mene su se ubrzo skupili svi Vukovarci koji su se našli na likovnoj koloniji. Slikali su se sa mnom i mojom slikom, neki su i plakali. Jedan je čovjek pričao kako se prošloga tjedna uspinjao stepenicama vukovarskog tornja i da ih ima 198. Svi su pričali svoje priče, a jedna je gospođa brzo reagirala rekavši kako će mi odmah nabaviti broj od Željke. To je stvarno i učinila pa sam iskoristila priliku i kontaktirala Željku. Poslala sam joj fotografiju slike na mobitel na što se ona naprosto oduševila, priča nam ganuta Dalija koju smo upitali o čemu su njih dvije razgovarale.

Prekinuto djetinjstvo

Ispričala nam je da joj je Željka priznala kako su joj ovi dani veoma teški.

- Pozvala sam ju na otvorenje izložbe koja je danas u Zavičajnom muzeju u Daruvaru u 17 i 30 sati, no uz najbolju volju i želju, priča Dalija, nije uspjela uskladiti obveze i doći do Daruvara. Osim što radi, ima i goste iz Dalmacije pa ne može napustiti grad.

- Cijeloga tjedna kako sam ju slikala, razmišljala sam o njoj, o svemu što je prošla. U mislima sam ju grlila i sama plakala. Prije nego što krenem slikati, svaki put zamolim Duha Svetoga i Gospodina da me vode. Oni su mi i odabrali temu, otkriva Dalija kojoj vjera jako puno znači.

Kako kaže, svaki dan započinje molitvom Gospodinu da joj podari vrijeme, a nakon jedne takve molitve došla joj je ideja da slika Vukovar i djevojčicu u plavom kaputiću. Njena slika ipak ne nosi takvo ime, već ju je simbolično nazvala „Prekinuto djetinjstvo“. Kako sama kaže, to ime je moćno jer se tu i radilo o djetinjstvu koje je naprasno prekinuto.

- Sliku sam započela dva dana prije kolonije. Nema šanse da bih ju uspjela naslikati u jednome dane, odnosno u tri sata koliko imamo vremena. Velika je i zahtjevna, tako da sa u subotu samo završila neke detalje poput zastave, cigle i nekih detalja, kaže naša sugovornica čija slika uistinu zaslužuje posebno mjesto u daruvarskom Veteranskom centru.

Tko zna, možda ju jednoga dana uživo dođe vidjeti i sama Željka. Vukovar i Daruvar osim ljepote koju ti gradovi imaju, veže i mnogo prekinutih djetinjstva. Ali i ponos koji ništa ne može pokolebati.

Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!