Fotografija: Foto: Mario Todoric/CROPIX
Foto: Mario Todoric/CROPIX

Čak 4000 zdravstvenih radnika od ponedjeljka kreće u štrajk: "Nema magneta, zračenja, rendgena..."

Štrajk će trajati do ispunjenja zahtjeva, a pitanje je trenutka kada će se zaustaviti dijagnostika i prestati voziti saniteti



Sindikat Zajedno, koji okuplja oko 4000 djelatnika u zdravstvenom sustavu, objavio je da u ponedjeljak kreće štrajk u zdravstvenom sustavu. Štrajk su najavili nakon neuspješnog postupka mirenja u Ministarstvu zdravstva jer su nezadovoljni Uredbom o koeficijentima, piše Jutarnji list.

"Redovna dijagnostika, i redovne kontrole se neće obavljati", rekli su na presici i dodali da u štrajk idu u velikim zdravstvenim ustanovama, ali da će štrajkati i neki domovi zdravlja.

Karta empatičnosti

Na pitanje je li u redu da se opet sve lomi preko leđa građana, kažu kako nije, ali da to treba pitati Ministarstvo zdravstva.

"Mi tražimo 20 posto povećanje bruto osnovice, naša osnovica je 947 eura bruto, oko 700 eura neto. Uvijek su igrali na našu kartu empatičnosti. Ali moram reći građanima da nitko neće ostati zakinut za zdravstvenu uslugu u smislu da mu se može pogoršati zdravstveno stanje", rečeno je na presici.

Objavljeno je i da od ponedjeljka staje cijela dijagnostička obrada koja nije hitna.

"Nećemo raditi magnete, rendgene, mamografije, neće se raditi PET-CT, zračenje nit planiranje onkoloških bolesnika", rečeno je.

Sindikat najavljuje kaos

Sindikat je ranije najavio kaos i produljenje lista čekanja, a detalje nisu htjeli otkrivati jer, kažu, ne žele da se vrše pritisci na njihove članove.

Ministar zdravstva Vili Beroš nakon posljednje sjednice Vlade umirivao je javnost i rekao da unatoč najavama mogućeg štrajka pacijentima poručuje da mogu biti mirni.

- Ministarstvo zdravstva poduzet će maksimalne napore da bi se svim pacijentima osigurala potrebna zdravstvena skrb, a ravnatelji bolnica i drugih zdravstvenih ustanova pozvani su organizirati rad da bi se pacijentima pružila ista. Vjerujem da će u svim razgovorima prevladati razum i iskrena želja za postizanjem prihvatljivog rješenja, a sve u interesu hrvatskih građana i pacijenata - istaknuo je ministar zdravstva Vili Beroš.

Beroš također navodi da su uvijek spremni razgovarati sa svim sindikatima u zdravstvu, oko svih otvorenih pitanja, "ali ne s pozicija ucjene s bilo čije strane".

Ne pristaju na ucjene

U odnosu na pitanje korekcija koeficijenata za obračun plaće, što je sporno pojedinim sindikatima, iz Ministarstva apeliraju na rješavanje unutar institucionalnog okvira, odnosno Vijeća za praćenje i unapređenje sustava plaća u državnoj službi i javnim službama koje je uspostavljeno na temelju Zakona o plaćama u državnoj službi i javnim službama te koje između ostaloga prati provedbu načela jednakosti plaća i vrednovanja radnih mjesta te daje mišljenja na prijedloge izmjena uredbi.

- Ministarstvo zdravstva spremno je razgovarati i poduprijeti sindikate u ostvarivanju zajedničkih utemeljenih interesa, a sve na dobrobit pacijenata, ali poštujući redovite procedure koje su utvrđene zakonskim propisima - zaključili su.

Ipak, ovo ne zadovoljava sindikaliste, koji idu u štrajk do ispunjenja zahtjeva.

Prema njima, pitanje je trenutka kada će se zaustaviti dijagnostika i prestati voziti saniteti.

- Kao što smo najavili, odrađivat će se isključivo hitni pacijenti. Svi oni koji su na objedinjenom hitnom bolničkom prijemu i hospitalizirani pacijenti. Sve ostalo što ima listu čekanja nije hitno i neće se raditi. Naši članovi koji su u štrajku dolazit će na posao, ali neće raditi - odlučan je predsjednik Sindikata Zajedno Krunoslav Kušec, piše Jutarnji list.