Bjelovarska Moto budnica postala nematerijalno kulturno dobro: "Više nije samo pučka manifestacija"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Nakon višemjesečnog prikupljanja materijala te prijave Ministarstvu kulture i medija prošle godine u prosincu, Bjelovarska budnica upisana je u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.
Bjelovarska budnica upisana je kao nematerijalno kulturno dobro jer se radi o običaju te je dobila preventivnu zaštitu na dvije godine, što je i redovna procedura. U sljedećim godinama napravit će se dodatna istraživanja kako bi Bjelovarska budnica dobila i trajnu zaštitu.
- Nema puno zaštićenih dobara na području Republike Hrvatske, a ovo je važno za naš grad, za promociju grada, ali i županije. Čitav proces zaštite nije ni jednostavan ni lagan, no zajedničkim snagama smo uspjeli. Naša moto budnica zaštićena je kao bjelovarska budnica i upisana kao nematerijalno kulturno dobro pri Ministarstvu kulture, naglasio je bjelovarski dogradonačelnik Igor Brajdić.
Koturaški klub „Sokol Bjelovar“
- Ovim korakom mi smo zaštitili budnicu za idućih 100 godina. Ona sada ima službenost, a to je iznimno važno kako bi se mogla financirati i prijavljivati na razne natječaje. Ona više nije pučka manifestacija nego ima svoju ozbiljnost. Nitko ju ne može preuzeti, koristiti ili manipulirati njome, naglasio je gradonačelnik Dario Hrebak.
Podsjetimo, Bjelovarska budnica dio je prvosvibanjskih proljetnih ophoda, tradicija je koja traje od prve polovice 20. stoljeća. Pokrenuo ju je Koturaški klub „Sokol Bjelovar“, a kasnije je organizaciju preuzeo Moto kluba Bjelovar.
U počecima je ta tradicija uključivala vožnju biciklima i motociklima prema izletištima izvan grada, a danas je to iznimno važan gradski događaj koji okuplja motoriste iz cijele Hrvatske i izvan njezinih granica. Samo ove godine u Bjelovarskoj je budnici sudjelovalo oko 1700 motorista koji su vozili ulicama grada i budili građane na Praznik rada.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!