

Foto: Martina Čapo



















Bjelovarska bolnica dobila angio-salu: "Smanjit ćemo amputacije i rješavati začepljene krvne žile"
"Radi se o modernoj proceduri koja je danas u svijetu standard liječenja za začepljenje krvnih žila. Cilj uvođenja je smanjiti broj amputacija i poboljšati kvalitetu života i zdravstvenih usluga", kazao je dr. Koprek
BJELOVAR – Velikim iskorakom u zdravstvu pohvalili su se danas iz Opće bolnice „Dr. Anđelko Višić“ Bjelovar. Naime, od danas je u rad puštena nova operacijska sala za dijagnostičko intervencijske zahvate u sklopu vaskularne kirurgije. Zahvati koji će se ondje raditi pacijentima će doslovno spašavati donje ekstremitete i na taj način im omogućiti bolju zdravstvenu skrb i kvalitetniji život.
Važno je napomenuti kako ovakvu salu osim klinika, ima tek nekoliko manjih bolnica u Hrvatskoj. Stoga ne čudi entuzijazam i odlično raspoloženje koje je danas, tokom obilaska nove sale, vladalo u bjelovarskoj bolnici među liječnicima i ostalim medicinskim osobljem.
Posljednjih šest mjeseci trajala je obuka bjelovarskih liječnika koji će prvi zahvat obaviti danas tokom dana. U njemu će im pomoći kolege liječnici iz osječke bolnice. Kompletno opremanje sale s građevinskim radovima koštalo je 450 tisuća eura, a ono što naglašavaju u bolnici jest da je početak rada dijagnostičke i intervencijske angio-sale važan trenutak ne samo za bolnicu već i za grad i županiju.
Smanjenje amputacija
- Zaista mi je drago biti danas ovdje i sudjelovati u povijesnom trenutku otvorenja intervencijske angio-sale u našoj bjelovarskoj bolnici. Ovo će svakako unaprijediti razinu usluga i ono što je najbitnije naši sugrađani neće morati ići u druge gradove, veće gradove, nego će dobar dio svog liječenja moći upravo obaviti ovdje, kazao je bjelovarsko-bilogorski župan Marko Marušić čestitavši ravnateljici bolnice Saneli Grbaš Bratković i njezinim suradnicima na svemu što čine za pacijente.
Dodao je i kako je Županija prošle godine uložila preko 30 milijuna eura u zdravstveni sustav, obnovu domova što je 43 liječnika dovelo raditi na područje županije.
- Uskoro dolazi 16 novih vozila u naš Zavod za hitnu medicinu i to su zaista dobri pokazatelji da idemo u jednom dobrom, pozitivnom smjeru. Naša bolnica se danas može mjeriti s kliničkim centrima u Hrvatskoj. Vjerujem da će i građani izvan naše županije dolaziti ovdje, kazao je župan.
Ravnateljica bolnice podsjetila je kako je ovo golem iskorak u kirurškoj djelatnosti bjelovarske bolnice, te nešto što ne radi baš svatko.
- Nažalost, čujemo da smo prvi kada je riječ o bolesnicima s vaskularnim oboljenjima. U razgovoru s mojim vaskularnim kirurzima, prepoznali smo te pacijente koji su često poslani u Zagreb na zahvate, međutim, tamo su kapaciteti ograničeni i cijela Hrvatska gravitira više-manje Zagrebu.
Mi smo prepoznali taj problem i uložili ogromna sredstva, 450 tisuća eura u ovu angio-salu gdje ćemo pomoći našim pacijentima da ostanu sa svojim nogama, da ne dođe do amputacije, da njihova kvaliteta života i budući život bude bolji, da se oni što duže mogu kretati, da im pomognemo, da im te bolove smanjimo, nama je pacijent na prvom mjestu, naglasila je ravnateljica Grbaš Bratković.
Složena tehnika
Dodala je kako imaju tri mlada vaskularna kirurge koji imaju želju, volju i entuzijazam. Oni su dr. Damir Koprek, dr. Branko Fila i dr. Marko Mladić. Osim njih, educirali su se dr. Ante Crnković, med. Sestre instrumentarke Marina Zidar i Ana Lovrić te RTG tehinčar Goran Županić.
- Imamo i ostalu ekipu koja je voljna tu raditi. Za sada ćemo se baviti ekstremitetima, zaključila je ravnateljica.
Na ovaj povijesni trenutak osvrnuo se i dr. Koprek rekavši kako je ponosan što je uprava bolnice imala sluha za opremanje sale i edukaciju liječnika i osoblja.
- Radi se o modernoj proceduri koja je danas u svijetu standard liječenja za začepljenje krvnih žila. U suradnji s Kliničkim bolničkim centrom Osijek i Kliničkom bolnicom Dubrava educirali smo se šest mjeseci, nabavu potrebnu opremu, jer se radi o složenoj aparaturi i složenoj tehnici, kazao je dr. Koprek i dodao kako nažalost, imaju jako veliku stopu amputacije.
- Imamo i veliku smrtnost jer se radi o teškim bolesnicima. Cilj uvođenja ove metode je upravo da smanjimo broj amputacije kod tih ljudi, da poboljšamo kvalitetu života i zdravstvenih usluga. Ova metoda omogućuje da se na minimalno invazivan način vrši oslobađanje začepljenja krvne žile i postavljanje stentova. Pošto je metoda minimalno invazivna naročito je pogodna za stare i nemoćne bolesnike kojima je teško podnijeli velike operativne zahvate i koji obično poslije tih velikih zahvata imaju slabiji ishod. Ovime ćemo nastojato velik dio pacijenata ovdje riješiti, barem one jednostavnije ili srednje teške slučajeve, dok za teške slučajeve i dalje ostaje rezervirana, naravno, naša suradnja s klinikama, pojasnio je dr. Koprek.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!



