

Foto: Privatni album






Bilogorski voćari na mukama: ''Mraz nam je uništio nasade marelica, a stradale su i šljive"
Umjesto očekivanih 20-ak tona uroda marelica Željko Krvar će, kaže, biti sretan ako bude imao voća za malo pekmeza i soka za djecu
Ono od čega su najviše strahovali, pogodilo je ovih dana voćare na Bilogori. Hladno vrijeme i mraz početkom ovoga tjedna nanijeli su ozbiljnu štetu na dijelu voćaka. Štete su najviše na području Općine Kapela, gdje su stradali nasadi šljiva, marelica i drugog voća. Voćari su ljuti jer, kažu, nasadi su stradali u noći kad Državni hidrometeorološki zavod uopće nije najavljivao temperature ispod ništice.
Štete do 90 posto
- Nekoliko noći prije toga dežurali smo i palili vatre u voćnjacima. Voćke se na taj način mogu zaštititi jer je zemlja topla, a dim iznad njih također stvara topli sloj zraka, tako da hladan zrak ne može pasti na cvjetove. Nekoliko noći smo palili vatre kako bismo spasili cvjetove, no mraz je došao nakon toga, iako uopće nije bilo takve prognoze. Da smo znali, i tu bismo noć zapalili vatre i vjerojatno spasili voćke – priča nam Željko Krvar, poznati proizvođač marelica iz Kapele.
Prema prvim, neslužbenim procjenama, šteta na njegovim nasadima kreće se oko 90 posto. Umjesto očekivanih 20-ak tona uroda bit će, kaže, sretan ako bude imao voća za malo pekmeza i soka za djecu.
- Vidjet ćemo kakva je točno situacija nakon što otpadnu svi ti pocrnjeli cvjetovi. Možda se nešto uspjelo spasiti na kasnijim sortama jer je plod na njima još zaštićen cvijetom – nada se Krvar.
Elementarna nepogoda
Stradali su i bilogorski šljivici. Ne u toj mjeri kao nasadi marelica, no šteta je svejedno velika.
- Prema prvoj procjeni, šteta na nasadima šljiva kreće se između 10 i 50 posto, ovisno o mjestu na kojem se nalazi nasad, no najviše je stradala marelica. Nismo uopće očekivali mraz. Isto jutro zvao sam Državni hidrometeorološki zavod koji inače ima mjernu stanicu u mojem voćnjaku da ih zatražim objašnjenje, uvjeravali su me da je na Bilogori tog jutra bilo 5 Celzijevih stupnjeva u plusu. A bilo je -4 – priča nam voćar Nenad Horvat.
O štetama su voćari odmah izvijestili Općinu Kapela koja je na teren odmah poslala povjerenstvo.
- Štete su velike, negdje gotovo 100 posto. Stoga smo prema Županiji uputili zahtjev za proglašenjem elementarne nepogode – kazao nam je načelnik Općine Kapela Danijel Kovačec.
Početak tjedna ništa dobro nije dobio ni poljoprivrednicima na području susjedne općine Rovišće.
Hladni val
- Tijekom 7. travnja na području sela Kovačevac imali smo hladni val od -5 Celzijevih stupnjeva, a dva dana kasnije, 9. travnja od -3,5 stupnjeva. Procjenu štete na našim je voćnjacima izvršio Dr. Dugalić Kruno sa Instituta iz Osijeka koji je naš konzultant za proizvodnju jabuka te je procijenio štetu na 50 do 60 posto na jabuci – otkrio je Željko Ledinski, proizvođač jabuka s područja općine Rovišće, dodajući kako je šteta vjerojatno i veća, s obzirom da se šteta procjenjivala između dva mraza.
- Jedino što smo donekle uspjeli spasiti su trešnje koje smo s lovcem mraza grijali obje noći, no i tu imamo isto štetu, ali manju – kazao je Ledinski koji je u Općinu Rovišće poslao dopis u kojem moli da Povjerenstvo za procjenu štete izvrši uvid, a načelnik poduzme mjere za proglašenje elementarne nepogode.
Rovišćanski načelnik Slavko Prišćan potvrdio nam je kako će općinsko Povjerenstvo izaći na teren te će Općina, ukoliko se utvrdi štetu, tražiti proglašenje nepogode.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!



