Bacači petardi, znate li ovo? Psi od straha ne mokre, bježe pod jureće aute, a nekima pukne i srce
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
- Pakrac, utorak, oko 16 sati, školsko igralište: buuuuum!!!! Počela je unezvijereno trčati, nema cesta, nema lijevo-desno, samo bijeg. Ja za njom, vičem, trčim, ništa. Nedostajalo je jako malo da podleti pod auto pa sam odlučila doći u Daruvar. Ne zato što ovdje pucaju manje, naprotiv, nego zato što stanujem kraj šume pa može do kuće dotrčati preko neograđenih dvorišta. Do danas smo imale barem jutarnju šetnju, od danas ni to, počeli su pucati prije 9 ujutro - priča nam Daruvarčanka Irena Bačić, edukacijska rehabilitatorica zaposlena u OŠ u Pakracu, koja savršeno ilustrira ono kroz što posljednjih dana prolaze vlasnici kućnih ljubimaca diljem Hrvatske.
Za većinu njih blagdansko vrijeme mira i ljubavi, kaže Irena Bačić, pretvoreno je u najstresnije razdoblje u godini.
Pucaju i bake
Vjerojatno je kod svih vlasnika životinja slična priča. Najljepše doba godine pretvoreno u najstresnije.
- Uobičajene predvečernje i večernje šetnje ne dolaze u obzir,što znači da svakodnevnih šetnji nema, a ostaju samo vikendi prijepodne,u šumi gdje ima lovaca Enzo na svaki prasak jako drhti i teško se smiri i kad prođe, a Zana postane nemirna. I tako, provodimo Božićno vrijeme mira i ljubavi zatvoreni u kući, da pseća srca ne puknu od straha. Pretpostavljam da ni drugima nije drugačije. Ne znam šta bi ti drugo rekla, osim da jedva čekam da vrijeme" mira i ljubavi" prođe i da počnemo normalno živjeti nakon što se puk proveseli - kaže nam Enzova vlasnica iz Daruvara.
Čini se kako neki građani blagdane i ne znaju slaviti drugačije nego bacanjem petardi i drugih eksplozivnih sredstava. I pritom nije, kako bi neki možda pomislili, riječ samo o djeci.
-Zahvaljujem ljudima koji su se u nedjelju na hipodromu oko 13 sati već postavili u pucački vod (baka i nekoliko unučića, bit će, od 5 do 10 godina) i uslišali moje urlike s udaljenosti od 100-tinjak metara: Ne pucajteeee!!! Ne pucajte, mooolim vass!!! Molim vas, jako se boji, ne pucajteee!!!! – ispričala nam je Irena Bačić koja posljednjih tjedana, zbog opisanih nemilih događaja, većinu vremena sa svojom ljubimicom, kujicom Saritom, provodi u kući, u zatvorenom. Isto, kaže, prakticira i većina njezinih susjeda koji imaju pse.
Vlasnici kućnih ljubimaca za sigurnost i zdravlje svojih pasa, ali i mačaka, papigica i drugih životinjica, zabrinuti su s razlogom, tvrdi bjelovarska veterinarka Ines Buljan.
- Petarde predstavljaju veliku opasnost za kućne ljubimce, posebno za pse s epilepsijom i srčanim oboljenjima. U opasnosti su i mačke kod kojih zbog stresa može doći do blokade mokraćnog mjehura, a zbog straha od pucanja često odbijaju hranu i skrivaju se – priča doktorica Ines.
Pomaže tek apaurin
To je posebno velik problem kod mačaka koje dio vremena provode vani. Za vrijeme pucanja one često pobjegnu i sakriju se na skrovitim mjestima koja znaju biti vlažna i hladna pa se iz progonstva nerijetko vraćaju s različitim infekcijama i drugim bolestima.
- Problem je i u tome što mnogi psi i mačke, čim se počne pucati, uplašeno bježe, čak i preko prometnica te tako stradavaju. S druge strane postoje i psi koji se ne boje petardi i pucanja, no problem je u tome što će oni misliti da je petarda igračka te će je pokušati uhvatiti. A to može biti kobno – kaže bjelovarska liječnica za životinje koja se u karijeri susrela s većinom opisanih slučajeva.
Pojašnjava kako na tržištu postoje preparati za smirenje životinja na prirodnoj bazi koje i sama prepisuje pacijentima, no u ekstremnim situacijama, kakvu predstavlja upravo prosinačko pucanje, čak ni to ne pomaže.
- Na žalost, kod mnogih životinja pomaže tek apaurin i, naravno, čvrst zagrljaj i maženje u krilu vlasnika – kaže Ines.
Preplašene ptice
Iako je u fokusu ovih dana prvenstveno (ne)sigurnost pasa i mačaka, stručnjaci upozoravaju kako je pucanje opasno i potencijalno smrtonosno i za ptice.
- Kod papigica, ali i ptica koje žive vani pucanje može izazvati smrt, srce im jednostavno stane od stresa – kaže doktorica Ines.
No, nisu opasnost samo petarde nego i vatromet, upozoravaju iz garešničkog Centra za posjetitelje Natura 2000.
- Uslijed panike i stresa ptice postaju dezorijentirane te se povećava njihov rizik od sudara sa zgradama, drvećem ili drugim preprekama. Veliki je problem i što se vatromet događa tijekom noći kada dnevne vrste ptica ne vide dobro. Nadalje, uslijed stresa ptice lete i na udaljenosti od 15 kilometara, a time dolazi i do nepotrebnog trošenja energije, što je dodatan problem tijekom zime kada je teško pronaći hranu – upozoravaju iz Nature.
Dodaju i kako oslabljene ptice mogu postati lak plijen ili se dodatno ozlijediti, a posebno je štetan vatromet u periodu gniježđenja jer uplašeni roditelji mogu napustiti svoja gnijezda, a kod nekih vrsta ptica kao što je roda, može se dogoditi da ptići uslijed panike iskoče iz gnijezda te uginu.
Pametnije alterntive
- Zabrana vatrometa bi se trebala provesti i u blizini svih zaštićenih područja, važnih odmarališta i noćilišta ptica te važnih gnjezdilišta ugroženih vrsta – smatraju u garešničkom Centru.
Ovaj problem već su prepoznali brojni gradovi u Hrvatskoj koji su odustali od vatrometa. Taj običaj zamijenili su laserskim predstavama koje su puno manje štetne za okoliš. Posljednje tri godine ovaj običaj prakticira i grad Čazma.Vlasnici kućnih ljubimaca, ljubitelji prirode, veterinari i drugi stručnjaci složni su u jednome – postoji puno boljih načina za proslaviti blagdane od bacanja petardi i vatrometa.
- Umjesto da potrošite novac na petarde, otiđite na klizanje i počastite sebe i drage ljude fritulama. Ili kupite pogaču za ptice koje zimi teže dolaze do hrane i ne zaboravite im u posudici ostaviti malo vode – predlaže doktorica Ines, dodajući kako će vam životinje, a i ljudi kojima je stalno do njih će vam biti više nego zahvalni.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!