Australsko veleposlanstvo prepoznalo rad bibliobusa i nagradilo ih s više od 80 knjiga
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
BJELOVAR – Iako smo još uvijek u vremenu kada su velika okupljanja zabranjena, danas je ispred bjelovarske Narodne knjižnice „Petar Preradović“ održana skromna ceremonija, ali s nimalo skromnim ishodom – predajom vrijedne donacije koju je Australsko veleposlanstvo namijenilo potrebama Bibliobusne službe. Donacija se sastoji od čitateljskog i didaktičnog materijala i vrijedna je oko 10 tisuća kuna.
Australski kutak
Inače, ova lijepa priča datira još u 2020. godinu, kada je službenica Australskog veleposlanstva u Zagrebu, Dijana Grahovac, stupila u kontakt s knjižničarkom Bibliobusne službe Draženom Rajsz s ponudom o vrijednoj donaciji. Primopredaja Bibliobusnoj službi nije slučajno održana baš u ovome tjednu.
Naime, upravo se sada u Australiji održava Tjedan harmonije kada se raznim programima i aktivnostima slavi multikulturalnost. Valja napomenuti kako se donacija sastoji od zbirke australskih knjiga od 88 naslova za različitu dob (većina za djecu do 12 godina starosti) i različitog žanra; četiri mobilne australske učilice s raznovrsnim obrazovnim materijalima; te kutije australskog blaga koja sadrži kolekciju suvenira iz Australije, društvene igre i igračke s prepoznatljivim motivima Australije. U bibliobusu će se urediti „Australski kutak“ s doniranim materijalima koji će biti dostupni korisnicima za upoznavanje australske države i kulture. Tijekom ljetnih mjesec, kada bibliobus ne ide na teren, kutak će bit postavljen na Dječjem odjelu.
Ravnateljica bjelovarske Narodne knjižnice „Petar Preradović“, Vjeruška Štivić, pojasnila je kako je donacija prvenstveno namijenjena Bibliobusnoj službi koja obilazi širu okolicu Bjelovara i Bjelovarsko – bilogorske županije. Istaknula je kako je interes veoma velik, naročito u školama i vrtićima jer su primarni korisnici upravo djeca.
Tjedan harmonije
-Bibliobus godišnje napravi oko 15 tisuća kilometara, obiđe 46 naselja, a korisnika je oko 1350. Budući da je naše vozilo već polako „izvoženo“, početkom ove godine javili smo se na natječaj EU fondova koji u 100 postotnom iznosu financira nabavku novog vozila što bi nam bio dodatan vjetar u leđa u ostvarivanju naših ciljeva – kazala je ravnateljica Štivić i pojasnila kako je ova donacija Australskog veleposlanstva prva zajednička suradnja. A odabrani su jer su prepoznati kao vrlo aktivni.
-Uvidjeli su kako naš Bibliobus odlazi u udaljena mjesta pa makar i za jednog korisnika, a to ih se jako dojmilo – odaje Štivić i zaključuje kako je ova suradnja zapravo dokaz kako je svijet uistinu globalno selo i kako se mnoge lijepe priče realiziraju zahvaljujući modernoj tehnologiji. Australski kutak, korisnicima će, nadalje pojašnjava ravnateljica, koristiti za otkrivanje spoznaja o dalekoj Australiji, njihovoj kulturi, kao i za usavršavanje engleskog jezika jer ipak je riječ o jednoj od najuspješnijih multikulturalnih zemalja na svijetu koja kontinuirano radi na harmoniji i suživotu. Njeguju svoju staru kulturu, ali jednaku pažnju posvećuju i kulturama koje došljaci donose iz cijeloga svijeta.
Važnost čitanja
Na vrijednoj donaciji Australskog veleposlanstva zahvalila se u ime Grada Bjelovara dogradonačelnica Valna Bastijančić Erjavec.
-Ova vrijedna donacija će zasigurno obogatiti već bogat fond naše Knjižnice, a Australski kutak bibliobusom će doći do svih korisnika. Sredina smo koja veliku važnost pridaje kulturi i naravno, čitanju knjiga. To možemo zahvaliti i našim precima koji su davne 1832. osnovali Čitaoničko društvo – kazala je Bastijančić Erjavec i zaključila kako zavidnim rezultatima Knjižnice pridonosi cijeli radni tim na čelu s ravnateljicom.
Predstavnici australskog veleposlanstva, v.d. veleposlanik Daniel Joseph Emery i službenica Dijana Grahovac razgledali su bibliobus, a nakon osnovnog upoznavanja s njegovim načinom rada, gost iz daleke Australije kazao je kako se nada da će se u Bjelovar vratiti i nakon što se naši životi vrate u normalu.
Učenje engleskog
-Zadovoljstvo nam je što smo vam mogli donirati ove knjige. Riječ je o knjigama napisanim za različite dobne skupine, neke su na engleskom, no većina ih je prevedena na hrvatski jezik. Nadam se stoga da ćete iskoristiti priliku i čitati što više. Kao i da će ove australske knjige izgraditi razumijevanje i poštovanje prema australskim piscima. Prvenstveno se nadamo da će knjige djeci pomoći da nauče engleski. Htio bih reći i nekoliko riječi o važnosti čitanja. Trenutno smo u veoma teškim vremenima, mnogi su izgubili svoje voljene, mnogi su bolesni ili su izgubili poslove, a većina nas je odvojena od prijatelja i obitelji, no ono što možemo neometano raditi je čitanje knjiga. One nam omogućavaju olakšanje od stresa i pandemije jer nas mogu transportirati u neka druga vremena i druga mjesta. Mogu nam pomoći da zaboravimo sve probleme na svijetu i u tom kontekstu mislim da su ovakvi projekti, odnosno bibliobusi koji korisnicima u udaljenim mjestima omogućavaju knjige - iznimno važni – zaključio je v.d. veleposlanik Daniel Joseph Emery koji je izrazio zadovoljstvo što mogu pomoći u tom dijelu.